קשיים בזוגיות ובחיי משפחה

על מנת להצליח לתחזק זוגיות טובה וחיי משפחה בריאים לאורך זמן, נדרשת מאיתנו השקעה, סבלנות ולא מעט אנרגיה. מערכת יחסים רומנטית בתחילת דרכה זה עניין אחד, אבל כשמוסיפים אליה נישואים, משכנתא וילדים, היא הופכת למשימה מורכבת כפליים. במהלך הדרך כולנו מתמודדים עם קשיים בזוגיות ובחיי המשפחה, קשיים אשר יכולים לבוא לידי ביטוי במגוון צורות ועיתויים.

קשיים בזוגיות ובחיי המשפחה שלא זוכים להתייחסות מתאימה, משפיעים לרעה על שני בני הזוג ולעיתים גם על הילדים ועלולים לפגוע באורח החיים של אלו שסובלים מהם מאוד. לא משנה מה הסיבות שבגינן מלכתחילה נולד הקושי, שכן ברגעי משבר כאלו כולנו מרגישים מותקפים ועל כן הגוף והראש שלנו אוטומטית נכנסים למצב מגננה.

אם לא מבחינים במגננה בזמן ומנסים להשקיט את הרעשים שהיא מביאה עמה מבחינה נפשית ולעיתים גם מבחינה פיזית, היא עלולה להתעצם ולהפוך את הזוגיות ואת התא המשפחתי כולו למקום שלא נעים ולא בריא לחיות בו. בסקירה הבאה נדון בהשלכות של קשיים בזוגיות ובחיי המשפחה על החיים ונציע טיפים פרקטיים שיעזרו לכם להתמודד עם הקשיים ביחד ולבד, להתחזק ולהמשיך לנהל מערכת יחסים טובה ומשפחה מאושרת.

איך הקושי משפיע על השגרה שלנו?

משבר בזוגיות שלא מטופל כראוי יכול להוביל לפרידה זמנית ואף לגירושים. כמו כן, בשנים האחרונות חלה ירידה דרסטית ברמת הפוריות, הן של נשים והן של גברים ובמקרים מסוימים, אצל זוגות שמנסים להיכנס להריון תקופה ארוכה ללא הצלחה, בעיות פוריות יכולות להפוך לסאגה ארוכה, כואבת ומתישה. מצדו השני של המתרס, זוגות שהופכים להורים ורוצים להמשיך לנהל קריירה, מתמודדים מול קשיים בשילוב בין הורות וקריירה. יתרה מכך, אם אחד הילדים סובל מלקויות למידה, הפרעות התנהגותיות או חלילה מחלה, הדבר יוצר מתח רב בתא המשפחתי כולו.

מעבר לקשיים האמורים, עשויות להתקיים גם בעיות במישור המיני. לדוגמא, נשים שחוות פחד מאינטימיות בשל פוסט טראומה, דבר שמקשה על יצירת מרחב זוגי בטוח ופתוח ועלול לגרום ללחץ וסטרס, בקרב שני הצדדים בקשר. גם רווקות מאוחרת ובפרט כזו שמתקיימת לא מבחירה, גורמת לקשיים רגשיים ודורשת מהרווק/ה התמודדות מול אתגרים לא פשוטים.

הקשיים הללו משפיעים ומשליכים על חיינו ויכולים לבוא לידי ביטוי במגוון צורות רגשיות כמו למשל תחושת עצבות, ריקנות, דכדוך, כעס, דאגת יתר ועוד. בכל המקרים, אלו שמתמודדים עם הקשיים הזוגיים ו/או המשפחתיים חווים עומס רגשי גדול ואם המעמסה הרגשית הזו לא תטופל, יגדלו הסיכויים שהקושי יחריף, התחושות יתערבלו ואף יגרמו לדיכאון לאחד מבני הזוג או לשניהם.

אנשים שמתמודדים עם קשיים זוגיים ו/או משפחתיים ולא זוכים להתייחסות ותמיכה מהסביבה ובמידת הצורך לטיפול, יסבלו במוקדם או במאוחר מתחושה כללית של אנרגיה ירודה, תקיעות, ובדידות. אותם אנשים לא תמיד מודעים לגודל הבעיה ולא אחת מנסים לפתור אותה לבד, בין כותלי הבית, דבר שמצד אחד עשוי להצליח ומאידך, עלול להיכשל לחלוטין. כישלון ברמה הזוגיות והמשפחתית מערער את החיבור והאיזון בין גוף ונפש ועשוי לגרום לפגיעה באורח החיים.

לפעמים, למרות שהקושי שאנחנו חווים הוא עוצמתי וכואב, חלקנו בוחרים להתעלם, להיחסם ולהתכחש למצב, מה שמקשה מאוד על זיהוי הבעיה ומתן עזרה וסיוע מהסובבים. שכן, על פניו, כלפי חוץ, קשה מאוד להבין שאותו אדם זקוק לעזרה, דבר שמחריף את תחושת המצוקה וחוסר האונים ויוצר מעגל כאב שקשה לשבור. הגבול בין משבר זמני בזוגיות לבין מגמה ממושכת שהופכת את מערכת היחסים והתא המשפחתי כולו לאפורים, מדכאים ושליליים, הוא דק ולכן אם אתם לא מצליחים לפתור את הקשיים לבד, מומלץ להסתייע בעזרה מקצועית.

מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם הקשיים?

על מנת להתמודד עם הקשיים רצוי שתהיה היענות ונכונות של שני בני הזוג לשינוי. זה נכון שיש דברים שאפשר לפתור לבד ובכל מקרה עבודה עצמית היא הבסיס לשינוי, אבל חשוב לדעת שבמקרה של קשיים בזוגיות, ליווי ותמיכה מקצועית, יכולים לעזור. אנשים שחווים משבר זוגי או משפחתי לא תמיד מודעים לחומרת העניין ומרגישים שמדובר במעין עניין זמני שעתיד לחלוף וחושבים "לא נורא, אין מה לעשות, מתישהו זה יסתדר ואנחנו נרגיש טוב יותר כי – נפסיק לריב, ניכנס להריון, הסקס ישתפר, הילד יבריא, תגיע אהבה" וכך הלאה.

חשוב להבין שטיפול בקושי זוגי או משפחתי שמעיב עליכם לפרק זמן ממושך, הוא הכרחי ולא משנה על איזה סוג קושי מדובר. החוכמה היא ראשית להבין שאתם סובלים ולהודות שיש בעיה ושנית, לרצות לשנות את המצב ולמצוא את המטפל הנכון ואת שיטת הטיפול המתאימה לכך, בין אם מדובר על פסיכולוג, קואצ'ר, מאמן זוגי, יועץ פוריות או כל איש מקצוע אחר.

במקביל לטיפול אצל אנשי מקצוע, מומלץ לעזור לעצמכם להתאושש גם באופן אישי וזאת על ידי שינה טובה, אכילה מאוזנת, ספורט, מדיטציות, כתיבה אינטואיטיבית, יצירת חוויות משותפות נעימות וכן תרגילים זוגיים לשיפור מודעות חיובית. למשל, לתרגל מחמאות ופרגון על ידי כמה דקות בסוף השבוע שבהן כל אחד מבני הזוג אומר לשני שלוש תודות על דברים טובים שהוא עשה השבוע למען הקשר / המשפחה.

איך טיפול תדרים משולב יכול לעזור?

במרכז אלפא לתרפיית תדרים אנחנו מציעות דרכי טיפול חדשניות לאנשים שמתמודדים עם משברים זוגיים ו/או משפחתיים וזאת על ידי שיטות טיפול מעולם הפסיכותרפיה הגופנית ורפואת התדרים וביניהן מגע רגשי, מיטת סאונד וטיפול משולב. חוקרים באקדמיה הבריטית לסאונד גילו שצלילים משפיעים על התודעה ושבאמצעות תרפיית תדרים ניתן לייצר שינויים תודעתיים ולהפחית משמעותית קשיים רגשיים ופיזיים ובפרט כשמדובר על טיפול תדרים קבוצתי, או במקרה שלנו טיפול תדרים שבו נוכחים שני בני הזוג.

טיפול בתרפיית תדרים מעביר את המטופלים למצב תודעתי בין המודע ללא מודע, כמו שקורה לנו בזמן שאנחנו חולמים. ברגע הזה גלי המוח עוברים למצב מדיטטיבי הקרוי אלפא וכך בעזרת נגינה נכונה ושימוש מושכל בתדרים, אפשר לייצר שינויים במוח, להביא לירידה במתח ולרווחה נפשית ורגשית, אצל שני בני הזוג. מצב אלפא דורש שנים של תרגול והעובדה שטיפול תדרים ניתן להביא את המטופלים למצב אלפא תוך פחות משעה, מהווה קיצור דרך פורץ דרך ומשמעותי ברפואה האלטרנטיבית. כמו כן, טיפול זוגי בתדרים מייצר חיבור עמוק בין בני הזוג ומסייע לאזן את התדרים בקצב אחיד, דבר שמייצר קרבה בזמן הטיפול וחשוב מכך, מעודד תקשורת טובה יותר אחרי הטיפול.

בכל המקרים שבהם מטופלים מתמודדים עם משבר זוגי או משפחתי, נמליץ לשני בני הזוג על טיפול משולב, המשלב בין מגע רגשי ותרפיית תדרים. טיפול משולב בסאונד ומגע מאפשר למטופלים גם לאזן את זרימת האנרגיה על ידי התדרים וגם לדבר על המשבר שהם חווים, בזמן שהם שרויים במקום מדיטטיבי, נינוח ובטוח. הטיפול נעשה על ידי מטפלת באיזון גוף ונפש, המתמחה בטיפול במגע רגשי וטיפול בתדרים, בלבוש מלא וללא התערבות פולשנית.

הצלילים והסאונד הם תדרים שמעבירים לגוף רטט בעוצמות שונות ומייצרים ויברציה. הוויברציה גורמת לתזוזה בגופו של האדם ומכאן באופן ישיר, גם בנפשו. המדע הוכיח שזרימה נפשית נעצרת כשאנחנו בתקופות קשות ובמיוחד ברגעי משבר אישיים ו/או זוגיים, שבהם אנחנו לא מדברים על מה שכואב לנו ואוגרים את הכאב בפנים ואז נוצרת חסימה אנרגטית ופיזית. את החסימה הזו ניתן לשחרר בעזרת תרפיית תדרים, שכן התדרים והמגע מאפשרים להזרים את המים והדם ולכוון את גופנו להרמוניה, שמביאה אותנו למצב מאוזן של זרימת אנרגיה.

האיזון המושג מקל על הכאבים הרגשיים וכן על הכאבים הפיזיים שבני הזוג סובלים מהם בעקבות המשבר שהם חווים והזרימה הרציפה במסגרת הטיפול המשולב מייצרת גל עקבי שמשחרר את התקיעות, מעלה את מצב הרוח ומפחית משמעותית רגשות שליליים, גם בזמן הטיפול וגם לאחריו. השפעת הטיפול המשולב היא מיידית וניתן להרגיש שינוי חיובי הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיזית, כבר אחרי טיפול אחד.

פנו אלינו לשיחת ייעוץ אישית!

שתף :

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

עוד תוכן שיכול לעניין אותך

© כל הזכויות שמורות אלפא