התמכרויות ודרכי התמודדות

אנשים נוטים לאמץ לעצמם הרגלים וישקר מי שיגיד שאף אחד מההרגלים שהוא סיגל לעצמו לאורך הדרך, לא נופל תחת ההגדרה של 'הרגל רע'. עובדתית, לכולנו יש הרגלים רעים שהיה עדיף אילו היו נמנעים מהם – קפה, סיגריות, מתוקים, צפצוף יתר בכבישים וכך הלאה.

אצל אנשים מסוימים ההרגלים הרעים שמאפיינים את שגרת חייהם, עלולים להפוך מחטא קבוע אך מינורי לבעיה של ממש. עלינו לשאול את עצמנו איפה עובר הגבול בין הרגל רע להתמכרות ולהבין שהתמכרות, בשונה מהרגל רע, עשויה להיות בעלת השפעות הרסניות על חיינו והן על חייהם של האנשים שיקרים לנו.

התשובה לשאלה מי מועד להתמכרות היא כולנו וזאת משום שקיימים מגוון רחב של גורמים שבגינם התמכרות נוצרת ובכלל זאת גורמים גנטיים, נוירולוגיים, ביולוגיים, חברתיים וסביבתיים. נסיבות חיים קשות גורמות לאנשים להיות מועדים יותר להתמכרות, בשל היותם פחות יצבים נפשית, למשל אנשים שסובלים מפוסט טראומה.

התמכרות מוגדרת כתלות ושימוש מופרז בחומרים מזיקים כמו התמכרות לאלכוהול והתמכרות לסמים ו/או דפוסי התנהגות הרסניים לעצמך ו/או לסובבים אותך, המכונה התמכרות התנהגותית. לדוגמא, התמכרות לאינטרנט, התמכרות לקניות, התמכרות להימורים, התמכרות לפורנו ומין, התמכרות לאוכל (אכילה כפייתית) וכיוצא בזה.

בסקירה הבאה מסבירות אביה רחל ומור אסייג, מטפלות באיזון גוף ונפש, איך מזהים התמכרות, איזה שיטות טיפול קיימות, כיצד תרפיית תדרים יכולה לסייע לטיפול במכורים ולמה הערנות של המשפחה והחברים כל כך קריטית להחלמתם של המכורים.

תמרורי אזהרה שמעידים על התמכרות

מרביתם המכורים מסגלים לעצמם דפוס של הכחשה, בעיקר משום שהתמכרות נתפסת בחברה כטאבו, חריגה מהנורמה, חולשה והשפלה. אותם מכורים לרוב לא מודעים להיותם מכורים וגם אלו שכן, נזהרים מאוד להודות בבעיה בקול רם. לכן, קשה מאוד לזהות, בעיקר אם מדובר באנשים אינטליגנטיים המנהלים אורח חיים תקין לכאורה, שהם באמת מכורים.

האדם המכור מפתח תלות רגשית ו/או פיזית במושא ההתמכרות וחווה קושי ממשי לנהל את שגרת חייו ללא מושא ההתמכרות. כשמדובר בהתמכרות לחומרים פסיכואקטיביים כמו אלכוהול, מריחואנה, קוקאין ודומיהם, קל יותר להבין שזוהי התמכרות. שכן, אדם שמכור לחומרים פסיכואקטיביים נוטה לעצבנות ואף התנהגות תוקפנית כלפי אחרים, כשאין בנמצא את הסם שאותו הוא רגיל לצרוך.

התלות במושא ההתמכרות יכולה לגרום למכורים לפגיעה רגשית, חברתית, זוגית, תעסוקתית ואף קוגניטיבית. זה יכול לבוא לידי ביטוי בפספוס של ימי עבודה, הימנעות ממפגשים חברתיים, זניחת התחביבים, זלזול בבני משפחה וחברים ובמצבים קיצוניים, אפילו גניבת כספים מקרובים ורחוקים לצורך קיומה של ההתמכרות.

המכורים לא באמת יודעים להסביר מדוע הם צורכים את הסם שהם צורכים או למה הם לא מסוגלים להיגמל ממין, אינטרנט או הימורים. הם פועלים על אוטומט וזקוקים נואשות למושא ההתמכרות כדי לתפקד. הם לא שותים כוס בירה אחת בשביל הכיף ולא קונים חליפה לכבוד החג, אלא נוהגים באובססיביות וכפייתיות כשזה נוגע למושא ההתמכרות.

השיטות הקיימות לטיפול בהתמכרויות

ההתמכרות על פניו עוזרת לנו לשכוח ולברוח מהצרות והיא מסממת לא רק את הגוף, כי אם גם ובעיקר את הראש והלב. אנשים מכורים, כמעט תמיד, מהווים סכנה הן לעצמם והן לסביבה וסובלים מחוסר איזון נפשי ופיזי. שכן, הן חומרים פסיכואקטיביים והן התנהגויות כפייתיות, גורמים במקודם או במאוחר לשינוי של מבנה המוח.

הרבה מכורים לא פונים לטיפול וגם כאשר מישהו מקרוביהם מציע להם לקבל עזרה, נדרש שכנוע רב כדי להצליח להביא אותם למצב שהם מגיעים לטיפול ומתמידים בו. כמו כן, חשוב להסביר שטיפול נקודתי בהתמכרות הוא לא הפתרון האידיאלי וזאת משום שהתמכרות היא בעיה נפשית שיכולה בשלב מאוחר לחזור בצורה שונה. לכן, צריך לעקור את הבעיה מהשורש, להבין מה הקשיים הרגשיים שעמם המטופל מתמודד ולספק לו מענה טיפולי מקיף וארוך טווח.

טיפול כזה צריך לכלול גם גמילה ממושא ההתמכרות וגם טיפול פסיכולוגי, רגשי והתנהגותי, שיאפשר למטופל לרפא את המצוקה הנפשית שממנה הוא סובל ולקבל כלים פרקטיים, שיאפשרו לו לזהות את הטריגרים שעשויים להביא את המעידה הבאה ולהתרחק מהם. לדוגמא, הימנעות ממערכת יחסים הרסנית עם בן/ת זוג לשעבר ו/או עם קרוב משפחה מתעלל, שמעודדת את הצורך לברוח מהמציאות.

הטיפול יכול להיעשות במרכזי גמילה או באופן פרטני ובמקרים מסוימים ממליצים לשלב גם טיפול תרופתי מוגבל בזמן. התרופות יעילות במיוחד בהתמכרות לחומרים פסיכואקטיביים, שאז תהליך הגמילה עלול להביא עמו גם תסמינים של דיכאון וחרדה. התרופות מאפשרות למטופל להוציא את הראש מהקרקעית שבה הוא נמצא ולהצליח לגשת לשלב של הטיפול הנפשי ממקום נינוח ושליו יותר.

איך טיפול משולב יכול לסייע למכורים?

כאמור, התמכרות יוצרת חוסר איזון ואף משנה את המבנה של המוח. טיפול המשלב מגע רגשי ותרפיית תדרים, אפקטיבי מאוד עבור מכורים. מדובר בשתי שיטות יעילות ופורצות דרך מעולם הפסיכותרפיה הגופנית, שמסייעות למכורים להבין מה המקור הרגשי שמלכתחילה הוביל להתמכרות, להיגמל, לטפל בסימפטומים של ההיגמלות ולשמר את השינוי לטווח הרחוק.

מטופלים שמגיעים למרכז אלפא, נהנים מהרגע הראשון מסביבה טיפולית מרגיעה ונעימה ונכנסים דרך הצלילים למצב מדיטטיבי, שמשקיט את המוח ובכך מאפשר שיח פתוח ויעיל יותר. חוקרים באקדמיה הבריטית לסאונד גילו שצלילים משפיעים על התודעה ושעל ידי תרפיית תדרים ניתן לייצר שינויים תודעתיים ולהפחית את הקשיים הרגשיים והכשלים הנפשיים שהביאו להתמכרות.

טיפול בתרפיית תדרים במיטת הסאונד שלנו מעביר את המטופלים למצב תודעתי בין המודע ללא מודע. בזמן הזה גלי המוח עוברים למצב מדיטטיבי הקרוי אלפא, שבזכותו ניתן לייצר שינויים במוח ולהגיע לרווחה נפשית. לרוב מצב אלפא דורש שנים של תרגול והעובדה שבמיטת הסאונד, שהנה תיבת תהודה בפני עצמה, אפשר להגיע למצב אלפא תוך פחות משעה, מאפשרת טיפול ממוקד והרבה יותר יעיל בהתמכרויות.

הטיפול המשולב מאפשר למטופל גם לאזן את זרימת האנרגיה על ידי התדרים וגם לדבר על המצוקה הראשונית שהביאה אותו להתמכרות. כל זאת בזמן שהוא שרוי במקום מדיטטיבי, נינוח ובטוח. הצלילים והסאונד הם תדרים שמעבירים לגוף רטט בעוצמות שונות ומייצרים בתוכו וויברציה, שגורמת לתזוזה בגופנו ובנפשנו.

המדע הוכיח שהזרימה הנפשית נעצרת כשאנחנו בתקופות קשות, לא מדברים על מה שכואב לנו ואוגרים בפנים והאגירה יוצרת חסימה אנרגטית ופיזית. על ידי תדרים ומגע ניתן להזרים את המים והדם ולכוון את גופנו להרמוניה, שמביאה אותנו למצב מאוזן של זרימת אנרגיה, שחרור ובהדרגה גם לארגון מחודש של מבנה המוח שהשתנה כתוצאה מההתמכרות.

כמו כן, במהלך הטיפול שמים דגש גם על המצוקה הנפשית שהובילה להתמכרות ונותנים למטופל כלים שהוא יוכל ליישם לבד מחוץ לחדר הטיפולים, לכשתגיע המצוקה הבאה. הזרימה הרציפה במסגרת הטיפול המשולב מייצרת גל עקבי שמשחרר את התקיעות, מעלה את מצב הרוח ועוזר למכורים לשחרר את הצורך האובססיבי במושא ההתמכרות (הפיזית, הרגשית ו/או ההתנהגותית).

הטיפול נעשה על ידי מטפלת באיזון גוף ונפש, המתמחה בטיפול במגע רגשי וטיפול בתדרים, בלבוש מלא וללא התערבות פולשנית. השפעת הטיפול המשולב מיידית וניתן להרגיש שינוי כבר אחרי הטיפול הראשון. נחדד ונבהיר שכאשר מדובר על מטופלים שהנם מכורים נדרש יותר מטיפול אחד כדי להבטיח שהתוצאות יישאו פרי לאורך זמן, כיוון שההתמכרות מלווה בתלות פיזית ונפשית, שהתפתחה לאורך תקופה ארוכה ועל כן דורשת טיפול מעמיק.

מישהו מהיקרים לכם סובל מהתמכרות? דברו איתנו!

שתף :

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

עוד תוכן שיכול לעניין אותך

© כל הזכויות שמורות אלפא