התמודדות עם הפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז, ADHD, מאובחנות לרוב בגילאים צעירים וכמעט תמיד הן מלוות את אלו שסובלים מהן גם בבגרותם. על פי נתונים שהתפרסמו לאחרונה, עולה ש-10% מהילדים ובני הנוער עד גיל 18 בישראל סובלים מהפרעות קשב וריכוז ו-70% מהם ממשיכים לסבול מהפרעות קשב וריכוז גם בחייהם הבוגרים. הפרעות אלו עשויות לבוא לידי ביטוי מבחינה קוגניטיבית, התנהגותית וחברתית.

לדוגמא, חוסר יכולת להתרכז בשיחה, קטיעה של אנשים אחרים בדיבור והתפרצויות באמצע שיחה, חוסר יכולת להתמיד, טעויות מטופשות בלימודים או בעבודה, קשיים בקריאה וכתיבה, שכחנות, קשיים בזיכרון חזותי ועיבוד מוטורי, קושי בסדר וארגון, היפראקטיביות, תזזיתיות יתר, עצבנות, פטפטנות וכך הלאה. כמו כן, הפרעות קשב וריכוז עשויות לגרום גם לקשיים התפתחותיים, בעיות בשינה ודיכאון והן מגבירות את הסיכוי לפתח חרדות, התקפי חרדה והתמכרויות.

ילדים ומבוגרים שסובלים מ-ADHA, לא תמיד מאובחנים בזמן (אם בכלל) וכל עוד הם לא מקבלים הכרה, החברה עלולה להתייחס אליהם כחריגים ואף מתייגת אותם כמופרעים וגרוע מכך, מפריעים. נוסיף ונסביר שכאשר מדובר על הפרעות קשב וריכוז לא תמיד ניתן לקבוע באופן חד משמעי שאכן מדובר ב-ADHD ולעיתים הסימנים יהיו דומים לאלו שמאפיינים לקויות למידה או הפרעות אחרות.

כדאי לדעת שהפרעות קשב וריכוז שלא מאובחנות ושלא זוכרות לטיפול, פוגעת באורח החיים של אלו שסובלים מהם ועלולות להפוך את השגרה שלהם למסע מתיש ומעייף. בסקירה הבאה נדון בשיטות הקיימות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז ונציע דרכי טיפול חדשות, שבתקווה יסייעו גם לכם להתמודד טוב יותר עם ה-ADHAD שלכם ו/או של הילדים שלכם.

מה גורם להפרעות קשב וריכוז?

הסיבות להפרעות קשב וריכוז יכולות להיות הפרעות נוירולוגיות, עיבוד ראייתי ושמיעתי פגומים, גורמים תורשתיים, סיבות רפואיות כמו למשל חוסר חמצן בלידה, שינה או תזונה לקויה, פגיעות ראש ועוד. בנוסף, הסביבה שבה אנו גדלים יכולה לייצר או לחלופין להפחית הפרעות קשב וריכוז ובמיוחד במקרים של הזנחה רגשית בילדות. מחקרים מראים שסביבה תומכת, אבחון של ADHA ומתן טיפול מותאם בזמן, הכרחיים להתפתחות התקינה של ילדים ואלמלא כל אלו, הפרעות קשב וריכוז וגם תופעות הלוואי שלהן, עלולות להחריף.

ילדים ומבוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז לא מטופלות, לרוב יסבלו מקשיים חברתיים וקשיים רגשיים. קשיים אלו יבואו לידי ביטוי בדכדוך, דימוי עצמי נמוך, כעס, התקפי זעם וכך הלאה. אבחון של ADHD בגיל צעיר וחשוב מכך, התאמת טיפול לאלו שסובלים מהן, משפרים באופן דרסטי את ההתמודדות עם ההפרעות הללו ומשפיעים על סיכויי ההצלחה של הילד בשנים הראשונות לחייו ולא פחות חשוב, גם בהמשך חייו הבוגרים.

שיטות טיפול בהפרעות קשב וריכוז

בשנים האחרונות חלה התקדמות משמעותית בכל הנוגע להכרה בהפרעות קשב וריכוז ובשיטות הטיפול בהן ואף על פי כן, נראה שהדרך עוד ארוכה. בשלב הראשון יהיה צורך לאבחן את הילד ולוודא שאכן מדובר ב-ADHD ולא בהפרעה אחרת. ערנות של הסביבה למצב והפנייה לבדיקות רלוונטיות אצל פסיכיאטר ילדים, מומחה התפתחות או קלינאי תקשורת ומבחן TOVA לאבחון ADHA, חיוניים והכרחיים להתמודדות.

במידה ויובן כי אכן מדובר בהפרעות קשב וריכוז, יומלצו שיטות טיפול, בהתאם לחומרת ההפרעה ולהחלטת ההורים. השיטות הקיימות הן טיפול התנהגותי, טיפול רגשי ו/או טיפול תרופתי כמו ריטלין, שמסייע להגברת הריכוז. נחדד ונסביר שריטלין אמנם מסייע לריכוז, אך בה בעת הוא מדכא תיאבון ועלול לגרום לכאבי ראש, כאבי בטן ונדודי שינה.

תדרים לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

במרכז אלפא לתרפיית תדרים אנו מציעות אלטרנטיביות אחרות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז, מהירות ויעילות יותר מאשר השיטות שצוינו לעיל. מדובר באלטרנטיביות לא כימיות, שיוכלו לסייע לילדים ומבוגרים שסובלים מ-ADHD להתמודד עם ההפרעה ולא רק להשקיט אותה זמנית עם טיפול תרופתי. אנחנו מציעות דרכי טיפול חדשניות להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז, באמצעות שיטות טיפול מעולם הפסיכותרפיה הגופנית ורפואת התדרים וביניהן מגע רגשי, מיטת סאונד וטיפול משולב.

מחקר שנערך לאחרונה הראה שצלילים משפיעים על התודעה ושאמצעות שימוש נכון בתדרים ניתן לייצר שינויים במוח ולטפל בסיבות שבגינן מלכתחילה נוצר ה-ADHD. במחקר גילו שתרפיית תדרים מקלה משמעותית על הפרעות קשב וריכוז ומסייעת לילדים ואנשים שסובלים מהן להירגע ולהתרכז. באירופה ובארצות הברית, רופאי ילדים ופסיכולוגים קליניים משתמשים בתרפיית התדרים ובפרט במיטת סאונד ככלים טיפוליים להפרעות קשב וריכוז.

נתון נוסף ומעניין שגילו חוקרים באקדמיה הבריטית לסאונד, הוא שמפגש אחד במיטת סאונד, עשוי להיות בעל השפעה טיפולית מתמשכת לילדים ומבוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז וסדרת טיפולים קצרה בסאונד עשויה לגרום לא רק להקלה ב-ADHD, אלא גם למיגורה של הפרעת הקשב באופן מוחלט. אותם חוקרים הבינו שטיפול בתרפיית תדרים ובפרט באמצעות טיפול במיטת הסאונד, מכניס את המטופלים למצב תודעתי בין המודע ללא מודע, ממש כמו בחלום. בזמן הזה, גלי המוח עוברים למצב מדיטטיבי המכונה אלפא ובנקודה ההיא ניתן לייצר שינויים תודעתיים.

תדרים מסייעים למוח תוך זמן קצר לעבור למצב אלפא, להיכנס לרוטינה מאוזנת וכך לחזור לתדר הטבעי והראשוני, זה שנשכח עם השנים. בעזרת טיפול בתרפיית תדרים ניתן לאמן את המוח לחזור למצב אלפא בקביעות ולא רק בזמן הטיפול עצמו וכך ניתן לגרום להקלה משמעותית בהפרעות הקשב וריכוז. זאת משום שמצב אלפא עוזר להירגע, מגביר ריכוז ופשוט עוזר לילדים ולאנשים להיות בפוקוס.

חשוב להבין שמצב אלפא יכול לדרוש שנים ארוכות של תרגול ועל ידי טיפול בתדרים ובפרט במיטת הסאונד, שהנה תיבת תהודה בפני עצמה, המטופלים שמתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז יכולים ליהנות ממצב מדיטטיבי עמוק, הן נפשית והן פיזית, בפשטות ובאופן מיידי. אנחנו מציעות דרך הרבה יותר מהירה וחסכונית, טובה לבריאות, לא מלווה בתופעות לוואי ושמביאה תוצאות והפחתה משמעותית ב-ADHD ובתסמיניו, כבר אחרי הטיפול הראשון.

רוצים לדעת יותר על הטיפול שלנו ב-ADHD? פנו אלינו!

שתף :

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

עוד תוכן שיכול לעניין אותך

© כל הזכויות שמורות אלפא