להתמודד עם הפרעות אכילה

לא נעים להודות בזה, אבל המראה החיצוני שלנו הוא אחד הנושאים שהכי מעסיקים אותנו ביומיום. גם אלו מבנינו שלא עומדים שעות מול המראה לפני שהם יוצאים מהבית, מודעים מאוד לאופן שבו הם נראים ומעבר לכך, לאופן שבו הם חושבים שהסביבה רואה אותם. מלבד נתונים טבעיים שאיתם נולדנו וגנטיקה, יש הרבה מאוד משתנים אשר משפיעים על המראה ובראשם המשקל.

נשאלת השאלה היכן עובר הגבול בין עיסוק סביר בנראות ובפרט במשקל, לבין אובססיה והתשובה נעוצה בדפוסי האכילה שאנו מסגלים לעצמנו במרוצת השנים. רק כדי לסבר את האוזן, כ-400 אלף אנשים בישראל סובלים מהפרעות אכילה. נתונים מדאיגים לאור העובדה שהפרעות אכילה גורמות לא רק לקשיים רגשיים, חרדות, דיכאון וצלקות נפשיות, אלא גם לבעיות פיזיות של ממש וביניהן כאבים כרוניים הנוצרים כתוצאה מאכילה לא בריאה.

אצל כל אחד ואחת הפרעות האכילה באות לידי ביטוי בצורה שונה. לא משנה אם מדובר על הפרעות כמו בולימיה, אכילה רגשית, אכילה כפייתית או אנורקסיה, המלוות בחוסר תאבון, הרעבה, הקאות, נטילת משלשלים, עיסוק אינטנסיבי ואובססיבי בספורט וכיוצא בזה, שכן ההידרדרות לתהום לרוב מהירה מכפי שאנו יכולים לדמיין.

זאת משום שהפרעות אכילה ודפוסי אכילה כדוגמת אלו שהוזכרו לעיל, פוגעים בבריאותנו ואף מביאים אותנו עד כדי מצב של סכנה ממשית לחיינו. בסקירה הבאה נדון בסיבות שבגינן מלכתחילה נוצרות הפרעות אכילה, נסביר כיצד ההפרעות משפיעות על השגרה, אילו שיטות קיימות להתמודדות עם ההפרעות וגם, כיצד תרפיית תדרים יכולה לסייע לטיפול בהפרעות אכילה.

סיבות שבגין עשויות להיווצר הפרעות אכילה

חתך הנשים שסובלות מהפרעות אכילה גבוה משמעותית, אבל חשוב לדעת שהפרעות אכילה לא פוסחות גם על הגברים שבנינו. חוקרים משערים שהסיבות העיקריות להיווצרותן של ההפרעות, נעוצות בהבניות החברתיות ובאידיאל היופי המעוות שקורא לנו להתאים את עצמנו למה שמוצג לנו בשלטי חוצות, בטלוויזיה, באינטרנט ובמיוחד ברשתות החברתיות – נשים (וגברים) רזים מאוד אחרי לא מעט פוטושופ.

מגיל צעיר מטפטפים לנו שרזה זה יפה ואלו מבנינו שלא מצליחים לעשות את ההבחנה ולשים את הגבול בין שמירה על משקל מאוזן ובריא לבין רזון חולני, עלולים למצוא את עצמם סובלים מהפרעות אכילה קשות. זאת במטרה לנסות ולהשתלב במה שלכאורה נתפס כנורמלי.

מלבד זאת, הפרעות אכילה יכולות להתעורר בשל אלימות במשפחה או אחרי משבר אישי ו/או נפשי. כמו כן, הן עשויות להיגרם כתוצאה מפוסט טראומה, למשל נפגעי חרדה, נשים או גברים שסבלו מפגיעות מיניות בילדות או נפגעי אונס. ייתכן במקרים כאלו, שהרצון להשיג שליטה מחודשת על הגוף ו/או גועל מהגוף הוא שגורם להפרעות האכילה.

השיטות הקיימות להתמודדות עם ההפרעות

הפרעות אכילה פוגעות קשות במערכת החיסונית ועשויות להוביל את הסובלים מהן למצב פיזי מסוכן מאוד, עד כדי אשפוז בשל תת משקל חמור ובמקרים קיצוניים לגרום אף למוות. כמו כן, מדובר במשבר הרבה יותר עמוק מאשר הרצון להיראות טוב יותר, אלא בהפרעה נפשית שפוגעת בשגרה, גורמת לעייפות כרונית וכמעט תמיד כרוכה גם בשנאה עצמית והרבה פחד.

השיטות הקיימות להתמודדות עם הפרעות אכילה נסובות בעיקר סביב טיפולים פסיכולוגיים בליווי של תזונאית רפואית. העניין הוא, שלא כל מי שסובל מהפרעות אכילה בהכרח מודע לבעיה ולא זאת בלבד, אלא שרבים מהאנשים שמתמודדים עם הפרעות אכילה, כלל לא מוכנים לפנות לטיפול. זה המקום להבהיר שהמצוקה ועמה תמרורי האזהרה מופיעים, תמיד.

ערנות של הקרובים ותמיכה מלאה מהסביבה, אלו שלבים קריטיים בדרך להחלמה. שכן, במקרים של הפרעות אכילה, ללא הסכמה של הסובל מההפרעות לקבל סיוע, לא ניתן לכפות טיפול ו/או אשפוז בכפייה. הפרעות אכילה לא נולדות יש מאין ולכן בכל מקרה חייבים לברר מה המקור להפרעות ולמצוא את שיטת הטיפול המתאימה ואת המטפל המתאים, כך שהמטופל ירצה לשתף פעולה. לא אחת שיתוף הפעולה המיוחל דווקא מגיע, אך משום שהתהליך ארוך מידי והתוצאות לא נראות באופן מיידי, המטופל מתייאש ומוותר.

על טיפול משולב בתדרים להפרעות אכילה

הפרעות אכילה מסווגות כמחלה שמקורה הוא נפשי ולכן טיפול משולב בתדרים נחשב אפקטיבי במיוחד. הסינרגיה בין טיפול בתרפיית תדרים לבין טיפול במגע רגשי, שתי שיטות יעילות ופורצות דרך מעולם הפסיכותרפיה הגופנית, גורמת לאנשים שסובלים מהפרעות אכילה לשינוי משמעותי תוך זמן קצר. המטופלים מגיעים למרכז אלפא, נהנים מהרגע הראשון מסביבה טיפולית מרגיעה ונעימה ונכנסים דרך הצלילים למצב מדיטטיבי, שמאפשר שיח פתוח ויעיל יותר.

חוקרים באקדמיה הבריטית לסאונד גילו שצלילים משפיעים על התודעה ושעל ידי תרפיית תדרים ניתן לייצר שינויים תודעתיים ולהפחית את הקשיים הרגשיים והכשלים הנפשיים שבגינם נוצרו הפרעות האכילה. טיפול במיטת סאונד על ידי תרפיית תדרים, מעביר את המטופלים למצב תודעתי בין המודע ללא מודע. בזמן הזה גלי המוח עוברים למצב מדיטטיבי הקרוי אלפא ואז, באמצעות נגינה נכונה, שימוש מדויק בתדרים ושיח, ניתן לייצר שינויים במוח ולהגיע לרווחה נפשית.

אגב, לאלו מכם שלא יודעים, חשוב להבין שלרוב מצב אלפא דורש שנים של תרגול והעובדה שבמיטת הסאונד, שהנה תיבת תהודה בפני עצמה, ניתן לגרום להיווצרותו של מצב אלפא תוך פחות משעה, מהפכנית כשלעצמה. הטיפול המשולב מאפשר למטופל גם לאזן את זרימת האנרגיה על ידי התדרים וגם לדבר על המצוקה הראשונית שהביאה אותו לכדי הפרעות אכילה. כל זה, כאמור, בזמן שהוא שרוי במקום מדיטטיבי, נינוח ובטוח.

הצלילים והסאונד הם תדרים שמעבירים לגוף רטט בעוצמות שונות ומייצרים בתוכו וויברציה. הוויברציה מייצרת תזוזה בגופנו ומכאן גם בנפשנו. המדע הוכיח שהזרימה הנפשית נעצרת כשאנחנו בתקופות קשות, לא מדברים על מה שכואב לנו ואוגרים בפנים. האגירה יוצרת חסימה אנרגטית ופיזית, שבאה לידי ביטוי גם בהפרעות אכילה ואת החסימות הללו משחררים בעזרת תרפיית תדרים. על ידי תדרים ומגע ניתן להזרים את המים והדם ולכוון את גופנו להרמוניה, שמביאה אותנו למצב מאוזן של זרימת אנרגיה.

במהלך הטיפול מפרקים את הגורמים שבגינן נוצרו הפרעות האכילה בצורה רגישה ולוגית ומביאים את המטופלים למצב מאוזן. האיזון שנוצר מקל על המצוקה שכל מטופל מתמודד עמה והזרימה הרציפה במסגרת הטיפול המשולב מייצרת גל עקבי שמשחרר את התקיעות, מעלה את מצב הרוח ומפחית משמעותית סימפטומים שליליים ודפוסי אכילה לקויים.

השפעת הטיפול המשולב מיידית וניתן להרגיש שינוי ושיפור בתסמינים של הפרעות האכילה כבר אחרי טיפול אחד, שכן השינוי מתרחש בגוף פיזית ונפשית בזמן אמת. הטיפול נעשה על ידי מטפלת באיזון גוף ונפש, המתמחה בטיפול במגע רגשי וטיפול בתדרים, בלבוש מלא וללא התערבות פולשנית.

לתיאום טיפול ניסיון בהפרעות אכילה פנו אלינו!

שתף :

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

עוד תוכן שיכול לעניין אותך

© כל הזכויות שמורות אלפא