להתמודד טוב יותר עם גיל ההתבגרות

גיל ההתבגרות מוכר וזכור לכולנו, אצל חלק במידה רבה יותר ואצל חלק פחות. כהורים לנערים מתבגרים, אין ספק שהחוויה של גיל ההתבגרות אצל הילד או הילדה שלנו, היא לאו דווקא כפי שזכרנו אותה כשהיינו אנו צעירים והוללים.

לא זאת בלבד, אלא שעתה, מעיניו של המבוגר המחנך, אנו נחשפים ללא מעט רבדים, שלא היינו מודעים אליהם בזמנו ו/או שהבנו רק בדיעבד. כהורים, אנו אמונים על שלומם של ילדינו בכל שלב ובמיוחד בשנים הקריטיות המלוות את גיל ההתבגרות המבלבל, אך ההתמודדות עם ההתבגרות עשויה להיות מאתגרת ואף מסתכלת, בלשון המעטה, הן להורה והן למתבגר עצמו.

גיל ההתבגרות המוכר כשלב מעבר בין הילדות לבגרות, טומן בחובו קשיים רגשיים וחברתיים. מדובר בתקופה סוערת, רצופת שינויים פיזיולוגיים, קוגניטיביים, פסיכולוגיים ונפשיים, השתוללות של הורמונים וכן עלויות וירידות לעיתים תכופות. בני נוער רבים מוצאים את עצמם קרועים בין הדרישה להישמע להוריהם ולסמכויות בבית הספר ובמסגרות השונות, לבין הציפייה של החברה מהם – להיות עצמאיים, לקחת אחריות ולפתח את האינדיבידואל.

כדי לעזור לבני נוער להתמודד טוב יותר עם גיל ההתבגרות, חשוב שאתם כהורים תבינו לעומק מה עובר על הילדים שלכם, תרכשו מיומנויות חינוך חדשות וטובות וחשוב מכך, תדעו כיצד להקנות לילדיכם את הכלים הנחוצים להם לשנים הקרובות וכמובן, לאלו שיבואו אחריהן.

השינויים הפיזיולוגיים וההשלכות הרגשיות

כאמור, גיל ההתבגרות רצוף שינויים ומהווה מסע של גילוי עצמי, רוחני ומיני. ההתנגשות בין הרצון (או ההכרח, תלוי את מי שואלים) לייצר נפרדות מההורים ולגבש זהות לבין העובדה שעד גיל 18 בין אם נרצה בכך ובין אם לא, בני הנוער עדיין תחת חסותם של ההורים, מובילה בני נוער רבים לפתח תפיסות דיכוטומיות, הכוללות הסתגרות, בדידות, התקפי זעם ואף דיכאון.

כמו כן, בעידן שבו אנו חיים היום, רבים מבני הנוער לוקים בחרדה חברתית וזאת משום שהם נאלצים לשאוב את האישור שלהם בעיקר מחבריהם הווירטואליים ברשתות החברתיות. האישור הזה לא תמיד מגיע ואותם בני נוער מתמודדים עם לחץ וסטרס אדירים וחשופים בכל רגע נתון לשיימינג וחרמות.

בשל הקולות הסותרים שבני הנוער מקבלים מהסביבה, רבים מהם מתקשים להבחין בין טוב לרע, סובלים מדימוי עצמי וביטחון עצמי ירודים ופוצחים במרד נעורים בתצורות שונות ומשונות ובכלל זאת מאיימים ו/או עוזבים את הבית, מתלבשים באופן מוחצן, נושרים מבית הספר, מקללים ומתנסים בסוגי סמים ואלכוהול.

למרבה הצער, כחלק מבחינת הגבולות הבלתי נגמרת ולאור הנתונים אשר מראים שגיל ההתבגרות הוא השלב שבו נערים ונערות הכי מושפעים מהסביבה, אנו עדים להרבה מאוד בני נוער שסובלים מהתמכרויות ומוצאים פורקן בפעילויות שליליות, שמזיקות ומסכנות הן אותם והן את הסובבים אותם. הדחף להתנער מהמוסכמות החברתיות לצד הכמיהה להשתייך, הם אלו, בין היתר, שיוצרים את האנדרלמוסיה האיומה בחייהם של המתבגרים.

איך לסייע לבני הנוער לצלוח את התקופה?

כדי לעזור לבני הנוער לצלוח את התקופה המורכבת של גיל ההתבגרות, לכם כהורים יש תפקיד משמעותי. מצד אחד, עליכם ללמוד כיצד לשחרר שליטה ולאפשר לילדים שלכם לטעות ומאידך, אתם מוכרחים להיות ערניים, לזהות ולהגיש עזרה במידה ומתעוררת בעיה או מצוקה שמצריכה את התערבותכם. מדובר בגבול דק ולא תמיד פשוט למצוא את האיזון, אבל החדשות הטובות הן שזה אפשרי.

אם תשימו לב לשאלות שמעסיקות את הילדים שלכם, תהיו קשובים ותגלו אמפתיה אליהן, תיווכחו לגלות שבסבירות גבוהה, הילדים שלכם יבחרו לשתף אתכם יותר. כרגע בנקודה הזו של החיים, הדאגות הכי גדולות של ילדיכם קשורות בתהיות דוגמת – איך אני נראה, מה חושבים עליי, מה התחביבים שלי, האם אני מקובל או דחוי, איך אהיה יותר מיוחד ומגניב ואיפה בתוך כל זה אוכל למצוא פרטיות.

פסיכולוגים מומחים לטיפול בבני נוער המעניקים טיפול לבני נוער וכן טיפול להורים ונערים, יכולים לספק הן לכם והן לנער/ה שיטות פרקטיות להתמודדות טובה יותר עם גיל ההתבגרות. גם אם נראה לכם שהילד שלכם ואתם כבר לא מדברים את אותה השפה ושההתרחקות שחלה ביניכם היא בלתי הפיכה, תהיו רגועים – זה עוד ישתנה. אתם רק צריכים להיות סבלניים ולהשקיע כדי שהדברים ישתפרו.

בנוסף, במקרים שבהם יש מצוקה ספציפית שעמה המתבגר מתמודד, כמו למשל קשיים חברתיים, דכדוך, עצבות, הפרעות אכילה וכיוצא בזה, כדאי מאוד להעניק לנער/ה ליווי ותמיכה מאיש מקצוע. כך או כך, לא משנה מה רמת הפתיחות ביניכם לבין ילדיכם ועד כמה התקשורת טובה, המושכות בידיים שלכם והאחריות למצוא טיפול תומך במידת הצורך, היא עליכם.

טיפול בתדרים למתבגרים: חיוני ואפקטיבי

אנו במרכז אלפא לתרפיית תדרים מציעות לבני נוער טיפול מותאם בשיטת תרפיית תדרים וכן מציעות במידת הצורך טיפול גם להורים עצמם. הגישה שלנו היא שכדי לעזור לבני הנוער למצוא את מקומם בין הערכים שעל פיהם הם חונכו, לבין מה שהחברים שלהם חושבים עליהם ויתרה מכך, מה שהם חושבים שהחברים שלהם חושבים עליהם, כדאי לייצר איזון מחודש במוח הנסער.

אנו מאמינות ויודעות שבאמצעות דרכי טיפול חדשניות על ידי שיטות טיפול מעולם הפסיכותרפיה הגופנית ורפואת התדרים וביניהן מגע רגשי, מיטת סאונד וטיפול משולב, ניתן לייצר אצל מתבגרים שינויים מרחיקי לכת, לקרב אותם לעצמם ולהשפיע לטובה על הקשר שלהם עם הוריהם, עם הסביבה וחשוב מכך – עם עצמם.

חוקרים באקדמיה הבריטית לסאונד גילו שצלילים משפיעים על התודעה ושעל ידי טיפול בתרפיית תדרים אפשר לגרום לשינויים תודעתיים ולהפחית משמעותית את הקשיים הרגשיים שעמם מתבגרים מתמודדים. טיפול במיטת סאונד על ידי תרפיית תדרים, מעביר את המטופלים למצב תודעתי בין המודע ללא מודע, ממש כמו בחלום. בזמן הזה, גלי המוח עוברים למצב מדיטטיבי הקרוי אלפא ואז, דרך הנגינה והשימוש המדויק בתדרים, אפשר לייצר שינויים במוח. השינויים האמורים מביאים לירידה משמעותית במתח ולרווחה נפשית ורגשית אצל המתבגרים.

אצל מרבית המתבגרים שמגיעים אלינו לטיפול אנו ממליצות על טיפול משולב. מדובר בטיפול המשלב בין מגע רגשי ותרפיית תדרים, המאפשר למתבגר גם לאזן את זרימת האנרגיה על ידי התדרים וגם לדבר על המצוקות והקשיים שהוא חווה כחלק מגיל ההתבגרות, בזמן שהוא שרוי במקום מדיטטיבי, נינוח ובטוח.

לאלו מכם שלא יודעים, הצלילים והסאונד הם תדרים שמעבירים לגוף רטט בעוצמות שונות ומייצרים בתוכו ויברציה, הגורמת לתזוזה בגופו של המתבגר ומכאן באופן ישיר, גם בנפשו. המדע הוכיח שהזרימה הנפשית נעצרת כשאנחנו בתקופות קשות, לא מדברים על מה שכואב לנו ואוגרים הכל בפנים ובפרט בגיל ההתבגרות. האגירה יוצרת חסימה אנרגטית ופיזית, שניתן וכדאי לשחרר בעזרת תרפיית תדרים.

על ידי התדרים והמגע הרגשי ניתן להזרים את המים והדם ולכוון את גופנו להרמוניה, קרי, למצב מאוזן של זרימת אנרגיה. האיזון שנוצר מקל על הכאבים והחסימות הרגשיות שכל מתבגר מתמודד עמם והזרימה הרציפה במסגרת הטיפול המשולב מייצרת גל עקבי שמשחרר את התקיעות, מעלה את מצב הרוח ומפחית משמעותית רגשות שליליים, בזמן הטיפול וגם לאחריו. השפעת הטיפול המשולב מיידית וניתן להרגיש שינוי כבר אחרי הטיפול הראשון, שכן מדובר בשינוי שמתרחש בגוף מבחינה פיזית ונפשית בזמן אמת.

חשוב לציין: הטיפול נעשה על ידי שתי מטפלות באיזון גוף ונפש, מומחית לטיפול במגע רגשי ומומחית לטיפול בתדרים, בלבוש מלא וללא התערבות פולשנית.

שאלות נוספות בנושא טיפול למתבגרים? אנחנו כאן!

שתף :

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

עוד תוכן שיכול לעניין אותך

© כל הזכויות שמורות אלפא